top of page

Культурний десант на Харківщині. Балаклія.

Оновлено: 31 січ.

15 грудня 2022 року наше творче об’єднання виїхало до звільнених районів Харківської області. Першим з п’яти відвіданих міст стала Балаклія.

Ситуація на Харківщині тяжча, ніж видається з телевізійних репортажів. Поза кадрами зруйнованих міст лишаються психологічні травми мешканців. Люди морально виснажені, понівечені ворожою пропагандою, вважають себе покинутими. ЗСУ зробили свою роботу – настав час діяти митцям. «Культурний Десант» на чолі з Колею Сєргою повіз на Схід артистів, майстер-класи та адресну допомогу від дружнього міста Вінниця.

Першим з п’яти міст, в яких розгорнулася операція з ментальної деокупації, стала Балаклія. Колись 30-тисячна, вона спустошена війною. Скільки жителів лишилося тут, дізнаємося лише після перемоги. А поки здалося, що більшість з них прийшли на зустріч. Літні балаклійці, дуже багато дітей, цілі родини, люди на візках – усі зібралися на площі, бо сильно скучили за відчуттям свята…

..та чого гріха таїти, за піцею, яку для них пекла команда шотландської благодійної організації Siobhan's Trust.

Центром тяжіння для дітей став теплий намет UNICEF з ялинкою, іграми, конкурсами і солодкими призами. Швидко з’ясувалося, що всі маленькі гості пам’ятають слова легендарного українського «Щедрика» і знають, завдяки кому вони можуть його вільно співати. Найбільше дітям подобалося дружно кричати «Героям слава!» у відповідь на гасло Збройних сил «Слава Україні!».

Для дорослих ж балаклійців головними зірками стали Polina Dashkova, Саша Чемеров, Spiv Brativ, Олексій Копилов, Kate Soul і, звісно, Коля Сєрга. Здається, фото з ним на згадку тепер мають всі без винятку жителі міста.

Знову нагадав про себе ворог, та марно. Навіть відсутність електрики після вранішніх бомбардувань України не зірвала роботу україномовного клуба, почесними гостями якого стали заступниця Міністра молоді та спорту України Марина Попатенко та заступник начальника управління молоді та спорту ХОВА Руслан Гвілія. Там говорили про розвиток спільнот, які популяризують мову, знайомлять з історією та культурою нашої країни.

Познайомити і зблизити між собою регіони України має на меті й проєкт «РАЗОМ!», у якому «Культурний Десант» поєднав міста-друзі: Вінницю з Балаклією, Хмельницький з Ізюмом, Рівне з Вовчанськом, Житомир з Куп’янськом. Друзі привозять жителям Сходу адресну допомогу і додають листи зі словами підтримки. Ці послання стають мостами між людьми. Так встановлюються емоційні зв’язки та особисті контакти.


Під час попереднього візиту на Харківщину ми зібрали запити балаклійців, і тепер волонтери з Вінниці доправили сюди слухові апарати, гітари, книжки, взуття великого розміру, солодощі для дітей, а також набори для малювання, в’язання і вишивання.

Не дивно, що в цей день в Балаклії було багато сміху. Сльози на очах з’явилися лише один раз – у нас. Дві місцеві пані та поважного віку жінка, яка представилася бабусею Євдокією, принесли коробки. «Це для наших захисників», – сказали вони, – «Там теплі светри, шкарпетки. Ми разом з іншими жінками тиждень в‘язали. Дуже хочеться підтримати і віддячити українським солдатам. Передайте, будь ласка, хлопцям на блокпостах».

Дякуємо бабусі Євдокії та всім балаклійцям за душевне тепло. В свою чергу, на знак вдячності за співпрацю Коля Сєрга вручив пам’ятні дощечки волонтерам, представникам місцевої адміністрації, відданим помічникам «Культурного Десанту».


Наступного разу «Культурний Десант» висадився у місті 11 січня 2023 року. Ми значно розширили культурну програму, до концерту додали лекції та вистави. Про це докладніше згодом. Маємо повертати людей в українське культурне поле.


Олександр Азаров


Приєднатись до всеукраїнського руху волонтерів України


bottom of page